Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Havlíček: Obchody se v pondělí neotevřou

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Twitter

Vláda od pondělí provoz všech obchodů nepovolí, podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) není pandemická situace dobrá. Příští týden ale chce téma znovu otevřít a podle stavu šíření koronaviru navrhne další kroky. Napsal to ČTK, o aktuálním dění z jednání vlády informoval také na twitteru.

Kabinet dnes podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o otevření obchodů ani nehlasoval, napsal ČTK. Hamáček kvůli rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru jakékoliv uvolňování neschvaloval. I premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že za současné situace nepovažuje rušení současných opatření za dobrý nápad.

Havlíček navrhoval zrušení zákazu maloobchodního prodeje od pondělí za přísnějšího režimu. Personál obchodů měl mít povinnost nosit respirátory třídy FFP2, v platnosti by zůstala i další opatření jako limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování rozestupů či řízení front.

"S ohledem na to, že od pondělní dohody s kraji a dalšími aktéry odborné i politické obce, se pandemický stav zhoršil, jsme uvolnění zbytku maloobchodů zatím odložili," napsal Havlíček. Doplnil, že riziko šíření koronaviru v těchto provozovnách je podle aktuálních výzkumů minimální a mobilita by se zvýšila jen o pět procent. Respektuje, že situace v nemocnicích není dobrá a je třeba být obezřetný, uvedl dále.

Obchodníci se na otevření připravovali. Pro zaměstnance zajišťovali respirátory, objednávali také reklamní letáky.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je prodej jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

Témata:  Karel Havlíček obchody

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

29. dubna 2026 10:50

28. dubna 2026 16:34

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Agentura Standard & Poor’s dnes varuje, že společnosti ČEZ zhorší rating na nejhorší úroveň za posledních minimálně takřka 20 let; zhoršuje svůj ratingový výhled při zatímním zachování hodnocení A-. Agentura hodnotí plán na vyčlenění nevýrobní části ČEZ a prodeje její části jako negativní z hlediska věřitelů, neboť krok může zhoršit obchodní a potenciálně také finanční profil podniku. Nevýrobní část je dlouhodobě stabilnější než část výrobní, která by tak při vyčlenění přišla o stabilizující kotvu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy