Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Fico chce Slovákům sebrat dva svátky

Robert Fico (Smer)
Robert Fico (Smer)
Foto: Facebook/Robert Fico

Premiér Robert Fico oznámil, že vláda uvažuje o zrušení dvou státních svátků, které připadnou na 1. a 15. září. Toto rozhodnutí projednával se zástupci sociálních partnerů.

Premiér Robert Fico uvedl, že vláda zvažuje zrušení státního svátku 1. září, který je občanského charakteru a může být zrušen na základě rozhodnutí státu. Na druhé straně, zrušení svátku 15. září by si vyžádalo otevření Vatikánské smlouvy, což podle Fica nelze provést běžným zákonem. Upozornil na to web Noviny.sk.

Vláda proto podle Fica zvažuje, že místo otevření Vatikánské smlouvy by přesunula oslavy 15. září na neděli, pokud by připadly na pracovní den. "V podstatě by to znamenalo, že tento svátek je zrušen, ale nebylo by třeba zasahovat do Vatikánské smlouvy," řekl.

Další krok, který vláda zvažuje je přesunutí některých státních svátků, například 5. července, 1. května, 8. května a 29. srpna, z pondělí na čtvrtek, aby umožnila prodloužené víkendy. Premiér Fico navrhuje, aby zaměstnanci měli volný pátek místo pondělí, pokud svátek připadne na úterý.

Diskuse o zrušení dvou státních svátků začaly po nástupu Fica do úřadu, ale plány vlády se postupně měnily.

Témata:  Robert Fico Slovensko Státní svátky

Aktuálně se děje

30. července 2026 13:49

Parkování u obchodních center má svá pravidla. Za chybu hrozí pokuta

Parkoviště u obchodních center a supermarketů bereme jako samozřejmost. Přijedeme, zaparkujeme, nakoupíme a odjedeme. Na první pohled jde o obyčejný prostor, kde „platí zdravý rozum“. Ve skutečnosti však jde o prostor, kde se střetává soukromé vlastnictví, pravidla silničního provozu i ochrana spotřebitele. Právě zde proto mnohdy vznikají nedorozumění a někdy i nepříjemné spory mezi řidiči, provozovateli parkovišť nebo pojišťovnami. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy