Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nároky na odpočet by si měl uplatňovat každý plátce DPH. Jaké se dělají nejčastější chyby?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Uplatnění nároku na odpočet DPH patří mezi tradiční "disciplíny" vnitropodnikového účetnictví. Občas při něm však dochází k chybám, které se mohou i po letech nemile prodražit. Podle Petra Linxe, manažera daňového oddělení Moore Stephens a spolupracujícího lektora 1. VOX, pak řada firem raději z opatrnosti své nároky neuplatňuje a zbytečně si tak zvyšuje své náklady a krátí zisk.

Jaká jsou základní pravidla pro uplatnění nároku na odpočet DPH? Koho se nejvíce či nejčastěji týkají?

Základní pravidlo je, že nárok na odpočet může uplatnit plátce DPH v případě, že přijaté plnění použije pro své ekonomické účely. Nároky na odpočet by si měl uplatňovat každý plátce DPH v co největší míře kvůli ziskovosti – v případě neuplatnění odpočtu si plátce DPH zvyšuje své náklady.Jaké se při uplatňování nároku na odpočet dělají nejčastější chyby? Jaké tu jsou opravné prostředky a sankce?

V praxi se často objevuje předčasné uplatnění nároku na odpočet DPH. U tuzemských plnění totiž platí, že lze nárokovat DPH až v momentě obdržení daňového dokladu od plátce DPH. Tady hrozí doměření úroku z prodlení za cca 30 dní, správce daně může kontrolovat až 36 měsíců zpátky, tudíž i malý úrok z prodlení se může po vynásobení při systémové chybě nepříjemně zvýšit. V případě uplatňování částečných odpočtů se setkávám velmi často i s tím, že nárok není uplatněn vůbec z důvodu opatrnosti.

Tím si ale plátce sám škodí, ne?

Ano, tady si plátce někdy zbytečně krátí svůj zisk nebo prohlubuje svou ztrátu. Na druhou stranu je někdy uplatňován plný nárok na odpočet, i když by se měl uplatnit pouze nárok částečný. V praxi se to děje většinou u používání firemních vozidel pro soukromé účely. V tomto případě opět hrozí doměření úroku z prodlení.Jaký je rozdíl mezi plným a částečným nárokem na odpočet DPH?

Plný nárok lze uplatnit v případě, že přijaté plnění přímo souvisí se zdanitelným plněním plátce DPH. Naproti tomu, částečný nárok na odpočet se uplatňuje v případě, že přijaté plnění slouží tomuto plátci DPH zároveň i pro osvobozená plnění bez nároku na odpočet (jde například o zdravotní služby, sociální pomoc, finanční služby, nájem nemovitostí fyzickým osobám) nebo pro soukromé využití (provozování firemních vozidel), popřípadě pro veřejnoprávní činnost obce.Jak v praxi fungují nároky na odpočet při obchodních transakcích se zahraničím?

Plátci DPH, kteří vedle zdanitelných plnění poskytují i plnění, u kterých není nárok na odpočet DPH (jde například o nemocnice, pronajímatele, banky, obce), a kteří přijímají služby či zboží ze zahraničí, musí správně posoudit také svůj nárok na odpočet u těchto transakcí.

Témata:  daně ekonomika finance

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

15. června 2026 13:59

Tři čtvrtiny Čechů letos tráví dovolenou v tuzemsku, vede jižní Morava

Letní dovolená letos bude ve znamení Česka. Podle aktuálního průzkumu agentury CzechTourism plánuje strávit volné dny v tuzemsku 77 procent Čechů, což je meziročně o dvanáct procentních bodů více. Mezi nejvyhledávanější destinace patří jižní Morava, kterou si pro dovolenou vybírá každý čtvrtý z těch, kteří zůstávají v České republice.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Česko dohání Západ v cenách, ale ne v platech

Nová data Eurostatu ukazují paradox. Česká republika ještě nedohnala západní Evropu v platech, ale v některých klíčových životních nákladech už ano. Celková cenová hladina v Česku dosahuje 89,4 procenta průměru Evropské unie. Jsme tak stále levnější než Německo se 108,3 procenta nebo Rakousko se 113 procenty. Jenže celkový průměr zakrývá podstatný detail.