Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny pohonných hmot opět stouply

Ceny pohonných hmot opět stouply

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu stouply, benzin Natural 95 zdražil v průměru o 23 haléřů na 37,79 Kč/l a posunul tak rekordní cenu znovu výše, cena nafty se po dvoutýdenním poklesu zvýšila o čtyři haléře na 36,84 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

"Příčinou zdražení byly zvyšující se průměrné ceny benzinu na burze v Rotterdamu. Průměrná cena nafty stagnovala. Příznivou zprávou byl opět další pokles distribučních marží, který tlumil zdražení," poznamenal analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Cena ropy Brent v průběhu minulého týdne mírně poklesla a aktuálně se pohybuje na úrovni kolem 121 dolarů za barel. "Koruna vůči dolaru mírně oslabila. Průměrná cena benzinu a nafty v Rotterdamu mírně poklesla, což poskytuje prostor pro snížení cen pohonných hmot. Distribuční marže jsou však na podprůměrných úrovních a mohou zamířit vzhůru. Proto bychom se v následujících dnech měli dočkat spíše stagnace cen. Vyloučit však nelze ani zlevnění," odhaduje další vývoj analytik Čermák.

Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji (37,22 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (38,25 Kč). Ceny benzinu rostly nejvýrazněji na Vysočině (o 36 haléřů), nejméně v Olomouckém kraji (o sedm haléřů).

V případě nafty patří první místo Ústeckému kraji (36,12 Kč), který tak vystřídal dlouhodobě nejlevnější Jihočeský kraj (36,26 Kč) a poslední příčku stále zaujímá jižní Morava (37,36 Kč). Nejvýrazněji ceny vzrostly v Jihomoravském kraji (o 14 haléřů), nejvíce klesly ve Středočeském kraji (o pět haléřů).

Natural 95 je o 98 haléřů dražší než před měsícem, cena nafty se v meziměsíčním srovnání zvýšila o sedm haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,73 Kč, nafta o 2,30 Kč.

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

15. června 2026 13:59

Tři čtvrtiny Čechů letos tráví dovolenou v tuzemsku, vede jižní Morava

Letní dovolená letos bude ve znamení Česka. Podle aktuálního průzkumu agentury CzechTourism plánuje strávit volné dny v tuzemsku 77 procent Čechů, což je meziročně o dvanáct procentních bodů více. Mezi nejvyhledávanější destinace patří jižní Morava, kterou si pro dovolenou vybírá každý čtvrtý z těch, kteří zůstávají v České republice.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Brigáda v roce 2026: Na těchto chybách můžete zbytečně přijít o peníze

S blížícími se letními prázdninami začínají tisíce studentů, seniorů, rodičů na rodičovské dovolené i dalších zájemců hledat brigády a krátkodobé pracovní příležitosti. Přivýdělek formou dohody zůstává oblíbeným způsobem, jak získat dodatečný příjem, zároveň je však důležité orientovat se v daňových a odvodových pravidlech, která se průběžně mění.