Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstva utrácejí! Za právníky miliony, za hodinky desetitisíce

Ministerstva utrácejí! Za právníky miliony, za hodinky desetitisíce

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Hodinky a jazykové kurzy za desetitisíce korun i právní služby za miliony zarazily kontrolory Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), když prověřovali, jak se ministerstvům daří šetřit. Agenturu Mediafax o tom v pondělí informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil zakázky za celkem 95,7 milionu korun, které ministerstva kultury, zdravotnictví a spravedlnosti využila v letech 2010 a 2011, mimo jiné na nákupy materiálů, věcných darů nebo právních a dalších služeb.

"Kontroloři tak například prověřovali investice těchto rezortů do jazykového vzdělávání svých zaměstnanců. Třeba ministerstvo zdravotnictví v roce 2010 investovalo přes jeden milion korun do individuální výuky pro 20 osob, o rok později pak stejnou sumu jen pro 18 lidí. Šlo přitom o dvě třetiny všech peněz určených na výuku jazyků," uvedla Málková.

Pochybnosti podle NKÚ budily i investice do některých právních služeb. Rezort spravedlnosti například zaplatil za poradenství pro projekt výstavby věznice s ostrahou v Rapoticích téměř 25,5 milionu korun. Projekt byl přitom v roce 2011 vládou ukončen, aniž by bylo kopnuto do země.

"Co se týká nákupu materiálů, NKÚ například prověřoval, kolik jednotlivá ministerstva utratí za údržbu vozového parku či kolik nakoupí kancelářských potřeb nebo papíru. Rekordmanem mezi kontrolovanými úřady je v tomto směru ministerstvo spravedlnosti, které v roce 2010 nakoupilo 25 balíků papíru na jednoho zaměstnance. Jeden obsahuje 500 listů," popsala Málková.

Ministerstva utrácela i za občerstvení nebo věcné dary. Například rezort spravedlnosti v letech 2009 a 2010 nakoupil 34 kusů luxusních hodinek za celkem 393 tisíc korun. Do konce kontroly jich dvacet rozdal, ministerstvo přitom nebylo vždy schopno jednoznačně doložit, kdo je dostal.

Přesto podle NKÚ je vidět v utrácení jednotlivých rezortů příznivý posun. "Faktem je, že i přes některé alarmující okolnosti se ve většině kontrolovaných oblastí projevily úsporné snahy ministerstev a náklady na služby či materiál meziročně většinou klesaly. A například ceny úklidu a mytí oken si ministerstva dokázala vyjednat výhodnější, než je průměrná cena těchto služeb zveřejněná ČSÚ," dodala Málková.

Témata:  ministerstva

Aktuálně se děje

30. července 2026 13:49

Parkování u obchodních center má svá pravidla. Za chybu hrozí pokuta

Parkoviště u obchodních center a supermarketů bereme jako samozřejmost. Přijedeme, zaparkujeme, nakoupíme a odjedeme. Na první pohled jde o obyčejný prostor, kde „platí zdravý rozum“. Ve skutečnosti však jde o prostor, kde se střetává soukromé vlastnictví, pravidla silničního provozu i ochrana spotřebitele. Právě zde proto mnohdy vznikají nedorozumění a někdy i nepříjemné spory mezi řidiči, provozovateli parkovišť nebo pojišťovnami. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

USA překvapivě skupují vlastní dluh, bitcoin těží z oslabování dolaru

V USA se včera stalo něco, co může být pro trhy mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Ministr financí Scott Bessent vytáhl proti vysokým dlouhodobým úrokům poměrně neobvyklou zbraň. Americké ministerstvo financí oznámilo, že nejméně zdvojnásobí objem odkupů starších státních dluhopisů se splatností 10 až 30 let. Zjednodušeně: stát se stane větším kupcem vlastních dlouhodobých dluhopisů.