Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurozóna páchá sebevraždu, elity selhaly, varuje politik

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

V Bruselu byla po dlouhých hodinách jednání uzavřena dohoda týkající se Řecka. Země dostane další peníze, podle Donalda Tuska ale musí splnit přísné podmínky. Řecku ale i přesto někteří politici nevěří. Podle ekonomického experta ODS se eurozóna řítí do záhuby.

Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny, podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem. Dohoda umožní Aténám vyhnout se sociálním, hospodářským a politickým důsledkům, které by přinesl opačný výsledek dnešního nočního jednání. Takové jsou výsledky hodinových jednání v Bruselu.

Podle Jana Skopečka z ODS ale eurozóna tímto krokem páchá sebevraždu. „Řecku se nasypou další peníze. A to peníze daňových poplatníků ze států, kde mají daleko menší sociální benefity, menší důchody, menší veřejný sektor, lepší daňovou morálku a neskonale odpovědnější hospodaření, než panuje v Řecku. Jak dlouho to budou "platící" voliči představitelům standardních politických stran trpět?" reagoval na dohodu na sociálních sítích expert občanské demokracie.

Považuje to za selhání evropské elity, které se může stát zdrojem podpory radikálních politických subjektů. „Evropské elity za poslední dny a týdny předvedly neuvěřitelné herecké výkony, aby nakonec opakovaně popřely samy sebe. Vyslaly ostatním zemím jasnou zprávu - hospodařte, jak chcete, neplaťte dluhy, žijte si nad poměry, my vždycky najdeme způsob, jak Vám poslat další peníze. Myslí si někdo vážně, že je taková eurozóna a s ní celá EU životaschopný projekt?" ptá se Skopeček.

Témata:  Řecko EU Eurozóna

Související

Aktuálně se děje

20. května 2026 15:20

18. května 2026 16:55

13. května 2026 17:00

29. dubna 2026 10:50

28. dubna 2026 16:34

Standard & Poor’s varuje: ČEZ může mít nejhorší rating za téměř 20 let

Agentura Standard & Poor’s dnes varuje, že společnosti ČEZ zhorší rating na nejhorší úroveň za posledních minimálně takřka 20 let; zhoršuje svůj ratingový výhled při zatímním zachování hodnocení A-. Agentura hodnotí plán na vyčlenění nevýrobní části ČEZ a prodeje její části jako negativní z hlediska věřitelů, neboť krok může zhoršit obchodní a potenciálně také finanční profil podniku. Nevýrobní část je dlouhodobě stabilnější než část výrobní, která by tak při vyčlenění přišla o stabilizující kotvu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Evropa zaostává. Bez amerického deštníku by byla zadluženější než USA

V uplynulém týdnu se na českých sítích strhla mela. Jakub Landovský, jehož zmocnění pro plnění závazků vůči NATO dnes schvaluje vláda, nejprve glosoval slova finského prezidenta Alexandra Stubba. Ten v projevu na Hradě vyzval přítomné v obecenstvu, ať si připomenou, jak pozitivně EU změnila jejich život za posledních třicet let. „V roce 1996 měla EU patnáct členů a 28 % světového HDP. Dnes má 27 členů, a 15 % globálního HDP,“ rýpl si nato novopečený zmocněnec vyzdvižením čísel, která příliš nepečetí vzkaz, jejž chtěl Stubb z Hradu vyslat.