Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejrizikovější majitelé firem jsou muži do 30 let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Firmy mužů ve věku 18 až 30 let jsou výrazně častěji postiženi negativní událostí – exekucí, úpadkem nebo platební neschopností – než zbytek podnikatelské základny. Podíl negativních událostí klesá s věkem majitelů. Společnosti, které vlastní ženy, jsou k negativním událostem méně náchylné než firmy s mužskými majiteli. Informace vyplývají z analýzy rizikovosti firem podle věku jejich vlastníků, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Negativní událostí, tedy exekucí, úpadkem nebo platební neschopností jsou nejčastěji ohroženy firmy, jejichž majitelé jsou ve věku 18 až 30 let. „U firem, jejichž majitelům je mezi 18 a 30 roky jsme zaznamenali negativní událost u pětiny společností,“ hodnotí studii analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že s vyšším věkem vlastníků společností kontinuálně klesá množství negativních událostí. Ve věkové kategorii majitelů mezi 30 až 40 lety prošlo negativní událostí 11 % firem, u podnikatelů mezi 40 a 50 lety necelých 10 %, ve věku od 50 do 60 se jednalo zhruba o 8 % společností, a nad 60 let podíl firem s negativní událostí poklesl na 7,6 %. „Klesající podíl negativních událostí s rostoucím věkem majitelů firem souvisí se zkušenostmi, a také větší opatrností při podnikání,“ říká Petra Štěpánová z Bisnode.

Nejrizikovějšími podnikateli jsou muži ve věku 18 až 30 let

Firmy mužů ve věku 18 až 30 let jsou výrazně častěji ohroženy negativní událostí než zbytek podnikatelské základny. Exekucí, úpadkem nebo platební neschopností je postiženo 21,4 % firem, zatímco „ženské“ firmy s vlastníky ve stejné věkové kategorii negativní událost vykazují v 16,7 %. Obdobný trend lze sledovat ve všech věkových kategoriích. „Statistiky Bisnode potvrzují, že ženy jsou, ve srovnání se svými mužskými protějšky, v podnikání opatrnější a nižší riziko jsou ochotny vyměnit za nižší zisky. Skokově vyšší podíl firem s negativní událostí s majiteli do třiceti let zcela jistě souvisí s nedostatkem zkušeností a nižší averzí k riziku mladší generace,“ uzavřela Petra Štěpánová z Bisnode.

Témata:  firmy podnikatelé

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

15. června 2026 13:59

Tři čtvrtiny Čechů letos tráví dovolenou v tuzemsku, vede jižní Morava

Letní dovolená letos bude ve znamení Česka. Podle aktuálního průzkumu agentury CzechTourism plánuje strávit volné dny v tuzemsku 77 procent Čechů, což je meziročně o dvanáct procentních bodů více. Mezi nejvyhledávanější destinace patří jižní Morava, kterou si pro dovolenou vybírá každý čtvrtý z těch, kteří zůstávají v České republice.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Brigáda v roce 2026: Na těchto chybách můžete zbytečně přijít o peníze

S blížícími se letními prázdninami začínají tisíce studentů, seniorů, rodičů na rodičovské dovolené i dalších zájemců hledat brigády a krátkodobé pracovní příležitosti. Přivýdělek formou dohody zůstává oblíbeným způsobem, jak získat dodatečný příjem, zároveň je však důležité orientovat se v daňových a odvodových pravidlech, která se průběžně mění.