Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nebankovní půjčky: Zahraniční poskytovatelé jsou nejčastěji ze zemí bývalého Sovětského svazu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Freeimages.com

Většina licencovaných poskytovatelů nebankovních úvěrů má českého vlastníka. Mezi zahraničními pak převládají majitelé z bývalého Sovětského svazu, nechybí ani vlastníci z daňových rájů. Informace dnes zveřejnila společnost Bisnode, která dlouhodobě sleduje vzájemné vazby a propojení mezi ekonomickými subjekty.

Nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů musí mít nově licenci od České národní banky. Povolení poskytovat nebankovní půjčky od ČNB obdrželo 85 firem (stav k 26. 6. 2018). Podnikatelskou základnu z 67 procent tvoří společnosti s ručením omezeným a z 26 procent akciové společnosti. Nejvíc licencovaných poskytovatelů půjček má registrované sídlo v Praze (72 procent) a Moravskoslezském kraji (7 procent).

Podle databází Bisnode má nadpoloviční většina, přesně 50, licencovaných subjektů českého majitele. Významnou, patnáctiprocentní skupinu tvoří společnosti, které jsou ovládány majiteli ze zemí bývalého Sovětského svazu. Převažují vlastníci z Lotyšska (5) a Estonska (4), zastoupen je i litevský, ruský a ukrajinský kapitál. Necelých šest procent poskytovatelů bankovních úvěrů má majitele z Velké Británie, stejný podíl mají i vlastníci z daňových rájů, Nizozemí a Kypru. U sedmi procent subjektů nelze z veřejně dostupných zdrojů dohledat majitele.Majoritní vlastníci jsou z 58 procent právnické osoby a ze 32 procent fyzické osoby.

Vlastníci poskytovatelů nebankovních úvěrů v ČR

Země

Počet společností

Podíl na celku

Česká republika

50

58,82 %

N/A

6

7,06 %

Lotyšsko

5

5,88 %

Velká Británie

5

5,88 %

Estonská republika

4

4,71 %

Kypr

3

3,53 %

Litva

2

2,35 %

Německo

2

2,35 %

Nizozemí

2

2,35 %

Francie

1

1,18 %

Kambodža

1

1,18 %

Rumunsko

1

1,18 %

Rusko

1

1,18 %

Slovensko

1

1,18 %

Ukrajina

1

1,18 %

Celkem

85

100,00

Největší skupinu, celkem pětinu licencovaných poskytovatelů nebankovních úvěrů (18), tvoří spíše menší společnosti, které vykazují tržby v intervalu mezi 10 a 30 miliony korun. Následují společnosti s obratem přesahujícím 1 miliardu korun (13 procent resp. 11 firem) a dále subjekty s tržbami mezi 5 a 10 miliony korun (9) a firmy s tržbami od 30 a 60 milionů korun (8).

Témata:  půjčky

Související

Aktuálně se děje

24. června 2026 12:15

15. června 2026 13:59

Tři čtvrtiny Čechů letos tráví dovolenou v tuzemsku, vede jižní Morava

Letní dovolená letos bude ve znamení Česka. Podle aktuálního průzkumu agentury CzechTourism plánuje strávit volné dny v tuzemsku 77 procent Čechů, což je meziročně o dvanáct procentních bodů více. Mezi nejvyhledávanější destinace patří jižní Morava, kterou si pro dovolenou vybírá každý čtvrtý z těch, kteří zůstávají v České republice.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační foto

Půjčka pro podnikatele: kdy se vyplatí sáhnout po rychlém řešení?

Podnikání je přesně o tom – o schopnosti reagovat rychle. Jenže rychlost stojí peníze, a peníze ne vždy přijdou ve chvíli, kdy je nejvíc potřeba. Znám to z vlastní zkušenosti: faktura odešla, ale peníze na účtu nejsou. Dodavatel čeká, nájemné se blíží a zákazník ještě nezaplatil. V takové chvíli půjčka pro podnikatele přestává být tabu a stává se čistě praktickým nástrojem.