Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Křetínský expanduje. Získá podíl německých ocelářů Thyssenkrupp

Daniel Křetinský
Daniel Křetinský
Foto: epholding.cz

Křetínského firma EPCG kupuje 20 procentní podíl v ocelářském podniku a diskutuje o možné akvizici dalších 30 procent. Německým partnerům to dává naději, že nebudou muset přistoupit k propouštění.

Daniel Křetínský rozšiřuje své podnikání do nového odvětví. S Thyssenkrupp jedná o partnerství, které by mu mohlo přinést poloviční podíl v podniku.

V první fázi EPCG kupuje 20% podíl v Thyssenkrupp a jedná o dalších 30 procent. Cena obchodu zatím není zveřejněna.

Křetínský je známý především v energetickém sektoru a již vlastní dvě významné společnosti v Německu. EPCG vidí spojení s Thyssenkrupp jako příležitost k podpoře dekarbonizace výroby v německém ocelářství a ochraně jeho budoucnosti.

Thyssenkrupp, dlouho považovaný za symbol německého průmyslu, čelí jako mnoho dalších evropských hutí tvrdé konkurenci z Asie a plánuje redukci výrobních kapacit v ocelárně v Duisburgu.

Spojenectví s Křetínským je viděno jako způsob, jak řešit tyto problémy. Předseda představenstva Thyssenkrupp AG Miguel López tvrdí, že vstup EPCG by mohl zabránit propouštění a zajistit ziskovou budoucnost železáren.

Kromě čerstvého kapitálu nabízí partnerství s EPCG také jejich zkušenosti v energetice, což Němci vidí jako klíčové pro adaptaci na požadavky dekarbonizace.

Křetínský věří, že podobně jako energetický sektor projde i evropské ocelářství transformací, a s EPCG mají už zkušenosti s touto změnou. Thyssenkrupp bere Křetínského jako důležitý pilíř německé ekonomiky a doufá, že toto partnerství zajistí udržitelnou budoucnost.

Křetínský vstupuje do německého podniku Thyssenkrupp Steel Europe, který má 27 tisíc zaměstnanců. S novou investicí do zelené výroby oceli za dvě miliardy eur a s předpokládaným snížením kapacit v tradiční výrobě vzniká bouřlivá debata o budoucnosti společnosti. Souběh státní podpory a hrozby propouštění vyvolal otázky ohledně dlouhodobé udržitelnosti firmy.

Témata:  Daniel Křetínský EPCG železárny Thyssenkrupp

Aktuálně se děje

8. května 2024 20:02

Putinův režim letos na ropě a plynu zkasíruje vysokých bezmála 3000 miliard korun, o 500 miliard více než loni, a to navzdory sankcím

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina bude v tomto roce pořádně kasírovat na prodeji ropy a plynu, a to navzdory západním sankcím. Ruský rozpočet letos může počítat s meziročně o zhruba 20 procent vyššími příjmy z ropy a plynu, v přepočtu se jedná o přibližně 2,9 bilionu korun, plyne z výpočtů Bloombergu. Zmíněných zhruba dvacet procent tedy odpovídá nějakým 500 miliardám korun. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy