Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Domácí inflace dál pozvolna klesá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Tomáše Volfa: Domácí prosincové ceny meziročně vzrostly o 6,9 %, což je o něco lepší výsledek, než jaký se čekal, dál se však potvrzuje skutečnost, že ceny jsou stále vysoko. Meziměsíčně ceny klesly o 0,4 %. Za celý loňský rok ceny vzrostly o 10,7 %.

Meziroční růst cen o 6,9 % by byl po očištění vlivu „úsporného tarifu“ by šly ceny nahoru jen o 4,2 %.

Na růstu cen měly největší vliv náklady na bydlení jako nájemné, vodné a stočné, teplo, elektřina. Naopak ceny plynu šly meziročně dolů o 7,7 %. Ceny potravin meziročně klesly o 0,3 %.

ČNB šla v prosinci s hlavní sazbou dolů a jednalo se o začátek dlouhého období snižování sazeb. Uvolňování měnových podmínek na jedné straně bude snižovat úroky z úvěrů pro firmy a domácnosti včetně hypoték, na druhé straně nižší sazby budou nabádat k většímu množství úvěrů, což bude opět působ pro-inflačně. ČNB tak se sazbou půjde dolů jen velmi opatrně. 

Počínaje lednem se letošní inflace bude srovnávat s lednovou z roku 2023, která tehdy dosáhla na 17,5 %, ale od té doby v průběhu loňského roku pozvolna klesala. To znamená, že výhoda vysoké srovnávací základny bude postupně vyprchávat, takže letošní inflace bude sice klesat, ale pozvolna a není vůbec jisté, zda se za celý rok dostaneme alespoň pod 3 %, spíše se budeme držet v pásmu 3 – 5 %.

Témata:  inflace

Aktuálně se děje

8. května 2024 20:02

Putinův režim letos na ropě a plynu zkasíruje vysokých bezmála 3000 miliard korun, o 500 miliard více než loni, a to navzdory sankcím

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina bude v tomto roce pořádně kasírovat na prodeji ropy a plynu, a to navzdory západním sankcím. Ruský rozpočet letos může počítat s meziročně o zhruba 20 procent vyššími příjmy z ropy a plynu, v přepočtu se jedná o přibližně 2,9 bilionu korun, plyne z výpočtů Bloombergu. Zmíněných zhruba dvacet procent tedy odpovídá nějakým 500 miliardám korun. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Rozhovor

Eura se dožijeme, říká ekonom pro MM. Prozradil, kdy jeho zavedení očekává nejdříve

Euro je stále silným tématem, které hýbe českou politikou, ale i celou společností. Přijmout, nepřijmout? Jak to vnímají ekonomové a jak české firmy? Dvě třetiny české veřejnosti jsou proti přijetí jednotné evropské měny, je to rozumný názor nebo chybí celospolečenská debata, která by dokázala veřejnost přesvědčit o výhodách přijetí? I na to v rozhovoru pro MoneyMAG.cz odpovídal analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.