Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nájmy rostou napříč Českem. Nejdražší jsou v Praze

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nájemné bytů v Česku stabilně roste, a to už od roku 2014. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrný nájem v ČR vyšplhal na 266 Kč za m2, oproti loňsku se jedná skoro o 5% nárůst. V Praze se průměrná cena zastavila na 351 Kč za m2. Téměř všechna města zaznamenala meziroční nárůst, výjimku tvoří Ostrava, kde nájemné lehce pokleslo na hodnotu 209 Kč/m2.

„Při analýze průměrného nájemného bytů v celé ČR pozorujeme od roku 2014 stabilní a srovnatelný nárůst. Aktuální průměrné nájemné činí 266 Kč/m2, což je o 121 Kč více než před deseti lety. Celkový nárůst tak činí 83 %. V průměru nájemné v České republice zdražuje ročně o 6,2 procenta,“ říká Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.Podíváme-li se na nájemné za průměrný byt, v letošním roce se v České republice pronajímá byt s plochou 53 m2 v průměru za 14 100 Kč. Ještě před deseti lety vyšel byt se stejným výměrem o 6 200 Kč levněji. Nyní nájemci zaplatí o 87 % více, roční nárůst zde činí 6,4 %.Letošní nárůst nájemného je vzhledem k současné inflaci poměrně umírněný. Během posledních 13 let byly ceny nájmů vystaveny největšímu růstu v letech 2014 až 2019, potom znovu po ukončení pandemie v roce 2022.„V Praze se nájemné v letech 2014 až 2019 také nejvíce zvýšilo, s tím rozdílem, že v letech 2020 a 2021 prudce kleslo a v roce 2022 prudce vzrostlo a vrátilo se k předchozímu růstovému trendu. To jen potvrzuje, že nájemné úzce souvisí s výší mezd a ekonomickou situací na trhu,“ dodává Iztok Toplak.

V některých městech jako je Ostrava, Plzeň, České Budějovice a Ústí nad Labem lze pozorovat podobný vývoj nájemného jako ve zbytku České republiky. Ceny zde stabilně rostou. Další města ovšem kopírují vývoj cen podobný tomu v Praze. Například Kladno zažilo během pandemie propad, od začátku loňského roku se zde ale cena opět navyšuje.

„Letošní vývoj nájemného se liší od dlouhodobého trendu. V Praze nájemné dosáhlo vrcholu na začátku letošního roku a poté se stabilizovalo nebo dokonce kleslo. V Brně byl vrchol již na konci loňského roku. Mimo Prahu a Brno se nájemné od konce loňského roku zvýšilo v průměru pouze o 300 Kč za byt,“ popisuje Iztok Toplak.Nájemné je silně v korelaci s růstem mezd. V době ekonomického poklesu, v tomto případě na konci recesního období v roce 2014, kleslo průměrné nájemné dokonce pod 35 % průměrné mzdy. Tyto rozdíly v průměru nepřesahují 5 % průměrné mzdy, což při dnešní mzdě znamená rozdíl cca 2 000 Kč za byt o velikosti 60 m2. Dnes se takový byt pronajímá za průměrné nájemné kolem 16 000 Kč. Nižší hodnota v době recese by tedy byla 15 000 Kč, vyšší naopak v době růstu 17 000 Kč za byt.

Témata:  nájemné bydlení

Aktuálně se děje

10. května 2024 12:22

9. května 2024 10:02

Spotřebitelé v Česku jsou nečekaně silně při chuti utrácet

Spotřebitelé v Česku jsou nečekaně silně při chuti utrácet. Letos v březnu tržby maloobchodu reálně stouply o 6,1 %. Čekal se přitom růst ani ne poloviční. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Bydlení v domě v USA.

Američané v depresi. Podle nich je nejhorší čas na koupi domu

Američané zůstávají v dlouhodobě pesimističtí ohledně výhledu stavu trhu s bydlením. Pouhých 21 % uvedlo, že podle průzkumu americké nadnárodní analytické a poradenské společnosti Gallup zveřejněném ve čtvrtek je vhodná doba na koupi domu. To je svázáno s loňským rokem o nejhorším výsledkem v historii Gallup. Naprostá většina Američanů – 76 % tvrdí, že je špatný čas na koupi domu. To je těsně pod rekordem 78 % zjištěným před rokem.