Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čechům se vrací chuť nakupovat. V lednu navýšili své útraty nejvíce za poslední takřka dva roky

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Lednové maloobchodní tržby překonaly veškerá očekávání. Meziročně totiž stouply o 2,4 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s nárůstem jen 0,5 procenta. Našli se i tací, kteří vyhlíželi meziroční mírný pokles maloobchodních tržeb.

Růst ve výši 2,4 procenta představuje nejvýraznější meziroční navýšení reálných, o inflaci očištěných tržeb za celé období od dubna 2022. Lidé v Česku navyšovali své nákupy zejména nepotravinářského zboží. Meziročně nakupovali ve výrazně větším objemu zejména kosmetiku a také farmaceutické a zdravotnické zboží.

Po dvaceti měsících poklesu letos v lednu ale konečně navýšili také nákupy potravin, byť jen mírně, o 0,4 procenta. Poptávku po potravinách zesílilo jejich lednové zlevnění, dané poklesem DPH z patnácti na dvanáct procent a také společenským a mediálním tlakem na obchodní řetězce, které do svých cen alespoň zčásti promítly historicky mimořádné zlevňování zemědělců.

Po dlouhé době dvaceti měsíců tak rostly tržby ve všech klíčových statistických segmentech, jak za potravinářské, tak nepotravinářské zboží, tak ale i za pohonné hmoty, přestože ty oproti lednu loňského roku nezlevnily.

Projevuje se však pozvolna, ale přece sílící spotřebitelská důvěra, která odráží zejména výrazný pokles inflace na úroveň dvouprocentního cíle ČNB. Leden navíc Čechy utvrdil v tom, že s příchodem nového roku nenastává žádné markantní zdražení v oblasti energií a že rovněž dopad konsolidačního balíčku, účinného právě od ledna, bude zvládnutelný.

Z hlediska ČNB je pozitivní, že i přes vyšší než očekávaný lednový nárůst maloobchodních tržeb inflace v lednu i únoru zaostala za jejími vlastními předpoklady, což svědčí o tom, že se rostoucí maloobchodní poptávka lidí v Česku nepřetavila v jakkoli nebezpečnější inflaci.

Za celý letošní rok by růst maloobchodních tržeb měl dále sílit, zejména díky nadále klesající inflaci a vyhlídce na zhruba až čtyřprocentní letošní růst reálných mezd, a celoročně dosáhnout úrovně 4,3 procenta.

Témata:  ekonomika komentář

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 10:21

Předpověď počasí na noc a pátek 26. dubna

Počasí u nás bude ovlivňovat svým okrajem tlaková níže nad severozápadní Evropou. Kolem ní k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.