Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny nemovitostí ještě klesnou

Ceny nemovitostí ještě klesnou

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pokles cen domů a bytů v řadě lokalit neskončil. Navzdory růstu DPH se to může týkat i novostaveb, píši v úterý Hospodářské noviny.

Tři roky trvající pokles cen domů a bytů může podle většiny odborníků pokračovat i v roce 2012. Cihlové domy v dobrých lokalitách budou zřejmě výjimkou. Ceny ostatních realit ale mohou dál klesat. Týká se to i novostaveb, do jejichž cen se od ledna promítne vyšší daň z přidané hodnoty. Za kolik budou prodány, je ale otázkou. "Pro růst cen nových bytů v roce 2012 neexistují silnější předpoklady. Domnívám se, že budou spíše stagnovat a v méně atraktivních lokalitách asi dál klesat," řekla listu Milada Kadlecová, jednatelka Institutu regionálních informací. Ten od roku 2000 sleduje na základě monitoringu cen bytů a nájemného trh rezidenčních nemovitostí. Změna DPH je již podle Kadlecové v cenách realit do značné míry obsažen. "Ceny bytů letos spíše stagnovaly a v konečných číslech se pohybovaly asi pět až osm procent pod nabídkovými. V Praze se můžete vybrat z více než osmi tisíc volných nových bytů," uvedl ředitel regionální realitní kanceláře Sting Martin Ďuriš. Připouští ale, že vyšší DPH by mohla v příštím roce ceny novostaveb ovlivnit. Obchodní ředitel developerské společnosti Central Group Jiří Vajner soudí, že růst DPH se nutně promítne do cen nových bytů ve většině pražských lokalit. V prvním pololetí 2012 čeká útlum prodejů, protože se lidé kvůli růstu DPH předzásobí, ve druhém ale může výrazně vzrůst kvůli dalšímu očekávanému zvýšení DPH v roce 2013.

Témata:  nemovitosti

Aktuálně se děje

30. července 2026 13:49

Parkování u obchodních center má svá pravidla. Za chybu hrozí pokuta

Parkoviště u obchodních center a supermarketů bereme jako samozřejmost. Přijedeme, zaparkujeme, nakoupíme a odjedeme. Na první pohled jde o obyčejný prostor, kde „platí zdravý rozum“. Ve skutečnosti však jde o prostor, kde se střetává soukromé vlastnictví, pravidla silničního provozu i ochrana spotřebitele. Právě zde proto mnohdy vznikají nedorozumění a někdy i nepříjemné spory mezi řidiči, provozovateli parkovišť nebo pojišťovnami. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační foto

Dřevěné pelety spojuje pohodlí, úsporu a čisté teplo

Dřevěné pelety si v posledních letech upevnily pozici mezi nejoblíbenějšími palivy pro rodinné domy, chalupy i rekreační objekty. Není divu. Nabízejí pohodlné vytápění, čistou manipulaci a při správném výběru také stabilní výkon, který ocení každý, kdo chce mít doma teplo bez zbytečné práce kolem kotle. Právě spojení komfortu, hospodárnosti a obnovitelného původu suroviny z nich dělá řešení, po kterém sahá stále více domácností.